Identyfikacja zwierząt laboratoryjnych - Star-oddi

Identyfikacja zwierząt laboratoryjnych, to niewątpliwie jeden z najprostszych, ale niezmiernie istotnych procesów przygotowujących zwierzęta do eksperymentu i umożliwiający sprawne zarządzanie hodowlą zwierząt laboratoryjnych. Dzięki szerokiej gamie identyfikatorów do znakowania zwierząt: od prostych markerów chirurgicznych przeznaczonych do skóry, przez dziurkarki do uszu, systemy do wykonywania tatuażu oraz kolczyki przeznaczone dla zwierząt laboratoryjnych, aż po wszczepialne mikroczipy, które można zastosować zarówno u zwierząt lądowych (takich jak myszy, szczury czy nornice), jak i u zwierząt wodnych (np. u żab czy ryb), w prosty i szybki sposób można zróżnicować zwierzęta według danej grupy badawczej lub innego kryterium (np. wieku, płci czy otrzymywanego leku).

Znakowanie zwierząt oprócz ułatwienia organizacji pracy badawczej z dużą grupą osobników i zarządznie hodowlą zwierząt, pozwala również w szybki i prosty sposób gromadzić informacje w formie elektronicznej w bazie danych (np. rodzaj i datę testu, podawane środki/leki, efekty leczenia itp.). Dzięki temu, w przypadku nagłej potrzeby odseparowania danego zwierzęcia od reszty grupy, naukowcy są w stanie w szybki sposób zlokalizować wybranego osobnika. Omawiane poniżej metody identyfikacji są humanitarnymi formami znakowania, zwykle bezbolesne dla zwierzęcia lub o niskim progu bólowym. Wszystkie urządzenia oraz ich elementy są wykonane z jak najlepszych oraz bezpiecznych materiałów w trosce o prawidłowy dobrostan zwierząt.

Zalety identyfikacji zwierząt laboratoryjnych:

  • Szybkie i proste różnicowanie zwierząt ze względu na grupę, płeć, wiek itp.
  • Identyfikacja zwierząt na odległość, dzięki czytnikom RFID pracującym w podczerwieni
  • Nietoksyczne tusze oraz materiały kolczyków do znakowania zwierząt
  • Możliwość zapisywania danych o zwierzętach w formie cyfrowej
  • Trwałe oznaczenie zwierząt przyspieszające identyfikację poszczególnych osobników podczas wykonywania eksperymentów

 

Dostępne narzędzia do identyfikacji zwierząt:

  • Nietoksyczne markery chirurgiczne przeznaczone do znakowania skóry - wyposażone w podwójne końcówki (grubą i cienką), fioletowy tusz jest zmywalny za pomocą alkoholu izopropylowego.
  • Dziurkarki do uszu znakujące zwierzęta – zapewnia szybkie i precyzyjne nacięcia w różne rodzaje wzorów. Wykonane ze stali nierdzewnej i autoklawowalne.
  • Kolczyki dla zwierząt laboratoryjnych – bezpieczne znakowanie zwierząt z dobrze widocznym, czarnym grawerem (z alfanumeracją nawet do ponad 1000 numerów). Kolczyki dla zwierząt są wykonane z lekkiego materiału (monelu), który zapewnia doskonałą odporność na korozję.
  • Systemy do wykonywania tatuażu – to metoda trwałej identyfikacji zwierząt, która jest przeznaczona nawet dla bardzo małych zwierząt. Urządzenie jest wykonane ze stali nierdzewnej i wyposażone w igłę oraz zielony tusz do znakowania skóry.
  • Implantowalne mikrochipy podskórne (wszczepialne za pomocą odpowiednich iniektorów strzykawkowych) wyposażone w czytnik podczerwieni do identyfikacji zwierząt na odległość oraz wyświetlania danych bezpośrednio na monitorze komputera. Mikrochipy to trwała i bezawaryjna metoda znakowania, która umożliwia przechowywanie wszystkich uzyskanych danych o zwierzęciu przez długi czas w formie cyfrowej.