Komory laminarne - Kent Scientific
W ofercie posiadamy komory laminarne kilku typów, z pionowym i poziomym przepływem powietrza, przeznaczone do prac laboratoryjnych we wszystkich klasach bezpieczeństwa biologicznego. Komory laminarne nSAFE Nordic Labtech, Kojair, Erlab-Noroit, Biotectum spełniają różnorodne zastosowania w laboratoriach naukowych, farmaceutycznych i przemysłowych. Każdy model komory laminarnej spełni wymagania normy EN-12469. Animalab posiada zespół handlowców i serwis komór laminarnych, dzięki czemu Państwa decyzja zakupu komory laminarnej będzie wsparta merytoryczną analizą potrzeb i analizą miejsca pracy komory w celu doboru najlepszego modelu.
Co to jest komora laminarna?
Komora laminarna, szafa laminarna, jest jednym z podstawowych sprzętów laboratoryjnych. Umożliwia bezpieczną pracę laboratoryjną w określonej, wydzielonej przestrzeni roboczej względem pomieszczenia laboratoryjnego. Przez przestrzeń roboczą komory laminarnej spływa niewzburzona warstwa powietrza w układzie laminarnym, tworząc barierę ochronną między produktem a otoczeniem. Komora laminarna ma za zadanie chronić operatora i pomieszczenie laboratoryjne przed potencjalnym skażeniem lub zanieczyszczeniem, jak również środek czy produkt, który jest poddawany eksperymentowi wewnątrz obszaru roboczego komory laminarnej. Oczyszczanie powietrza w komorze laminarnej odbywa się przez przez filtry HEPA klasy H14 o skuteczności 99,999% dla cząstek 0,3 mikrometra w teście DOP. Opcjonalnie w komorach można instalować filtry ULPA.
Klasy bezpieczeństwa komór laminarnych – przeznaczenie komór laminarnych
Komory laminarne I klasy bezpieczeństwa przeznaczone są do badań próbek, które nie muszą być opracowywane w sterylnym środowisku utworzonym przez powietrze filtrowane przez filtry wlotowe HEPA. Powietrze jest wciągane do komory z pokoju laboratoryjnego, natomiast jego wydmuch jest filtrowany przez wylotowy filtr HEPA. Komora laminarna 1 klasy ma szerokie zastosowania np. w eksperymentach z kulturami komórek, w laboratoriach biotechnologicznych, testach PCR, hodowli roślin in vitro czy w przemyśle podczas sprawdzania jakości produktów.
Komory laminarne klasy 2, popularnie zwane komorami Biohazard, chronią zarówno produkt jak i użytkownika oraz pomieszczenie laboratoryjne. Na wlocie i wylocie powietrza znajdują się filtry HEPA. Komory laminarne klasy II mogą pobierać i wydmuchiwać powietrze z lub do pomieszczenia laboratoryjnego jak również być podłączone do systemu wentylacji budynku. W zależności od zastosowań, komory Biohazard wykorzystuje się do badań mikrobiologicznych poziomu 1, 2, 3 jak również do badań lotnych związków chemicznych, w tym toksycznych związków.
Zarówno komory klasy 1 i 2 dają otwarty dostęp dla operatora do przestrzeni roboczej po uniesieniu przedniej szyby.
Komory laminarne klasy 3, tzw. komory rękawicowe mają całkowicie odizolowaną przestrzeń roboczą. Wszystkie manipulacje w komorze prowadzi się przy użyciu wmontowanych rękawic na przedniej szyby, a umieszczenie przedmiotów w komorze odbywa się przez boczną śluzę podawczą. Cały przepływ powietrza jest filtrowany przez HEPA lub filtry ULPA. Komory klasy 3 są przeznaczone do prac zakaźnymi, śmiercionośnymi bakteriami i wirusami, toksycznymi związkami i radionuklidami oraz innymi substancjami z 4. Grupy ryzyka mikrobiologicznego.
Wyposażenie komór laminarnych – na co zwrócić uwagę
Wybierając komorę laminarną pod zastosowania w laboratoriach warto kierować się funkcjonalnościami i wygodą użytkowania. Dobra funkcjonalność komory laminarnej oznacza przede wszystkim ergonomię, niski poziom hałasu i wygodę dla użytkowania.
Dopasowanie rozmiaru komory do zakresu prac, odpowiednie umiejscowienie w pomieszczeniu laboratoryjnym, jej mobilność (komory laminarne na kółkach). Bardzo dużą wagę warto przywiązać do trybów działania szyby przedniej, która może być obniżana w taki sposób, aby ułatwiać mycie i sterylizację komory laminarnej w obszarze roboczym (czego przykładem są wszystkie komory laminarne Nordic Labtech). W komorach lampa UV sterylizująca komorę jest chowana w obudowie komory, co również ułatwia obsługę komory laminarnej. W wyposażeniu komór laminarnych dostępne są takie elementy jak: podłokietniki i podnóżki, dodatkowe półki w obszarze roboczym, gniazdka elektryczne, doprowadzenia do gazów i palnika laboratoryjnego, czy wyświetlacze LCD do sterowania trybami pracy komory laminarnej wraz z alarmami dźwiękowo-wizualnymi informującymi o błędach dotyczących np. laminarnego przepływu powietrza, błędów otwierania/zamykania przedniej szyby, nieprawidłowej pracy wentylatorów w komorze laminarnej.