OxyLite
Żywotność tkanek i narządów zależy w dużym stopniu od ich odpowiedniego zaopatrzenia w tlen. Pomiar prężności tlenu w tkankach (ptiO2) zapewnia bezpośredni pomiar równowagi pomiędzy dopływem tlenu (przez krew), a metabolicznym zużyciem tlenu (przez tkankę), czyli w skrócie pozwala na odczyt dostępności tlenu na poziomie komórkowym. Kontrastuje to z technikami spektroskopii (NIRS), które opisują jedynie stan natlenowania hemoglobiny.
Monitory tlenu OxyLite™ dedykowane są dla naukowców zajmujących się biologią, którzy chcą bezpośrednio i w sposób ciągły mierzyć rozpuszczony tlen w układach fizjologicznych i niedotlenionych, zarówno w modelach eksperymentalnych in vivo, jak i in vitro.
Od 1998 roku, kiedy to Oxford Optronix był pionierem w komercjalizacji światłowodowej technologii mikrosensorów tlenu, marka OxyLite™ stała się znana na całym świecie w branży biomedycznej, szczycąc się ponad 500 recenzowanymi czasopismami i setkami sprzedanych egzemplarzy na całym świecie.
Rok 2013 przyniósł kulminację trwającej półtorej dekady ciągłych prac badawczo-rozwojowych wraz z wprowadzeniem na rynek trzeciej generacji monitorów tlenu zawartego w tkankach. Nasze systemy OxyLite™ Pro łączące współczesny design, prawdziwą wygodę obsługi i najnowszą technologię optoelektroniczną, zapewniają najbardziej zaawansowaną, dokładną i niezawodną platformę monitorowania tlenu w tkankach jaka jest dostępna obecnie na rynku.
Nasze czujniki tlenu wykorzystują najnowocześniejszą technologię optycznej fluorescencji przeznaczoną do ilościowego pomiaru ciśnienia parcjalnego tlenu (pO2) oraz temperatury w tkankach, płynach fizjologicznych, hodowlach komórkowych, a także w innych zastosowaniach in vitro. Technologia ta oferuje kluczowe zalety w porównaniu z urządzeniami opartymi na technologii polarograficznej, dzięki czemu nasze monitory tlenu są znacznie łatwiejsze w obsłudze i idealnie nadają się zarówno do pomiarów tlenu w typowym zakresie fizjologicznym jak i w warunkach hipoksji, czyli niedotlenienia.
Zastosowanie OxyLite i OxyLite Pro:
- Angiogeneza i natlenienie guzów
- Natlenienie narządów podczas ich przeszczepów oraz monitorowanie wstrząsów
- Pomiar zawartości tlenu w mózgu podczas udaru
- Urazy mózgu i rdzenia kręgowego
- Natlenienie ran i płatów tkanek
- Monitorowanie pO2 w gałce ocznej
- Pomiar rozpuszczonego tlenu w hipoksyjnych hodowlach komórkowych, bioreaktorach itp.
Kluczowe zalety OxyLite:
Najłatwiejsze w obsłudze monitory rozpuszczonego tlenu na świecie!
Brak wymagania kalibracji, brak czujnika przepływu, brak obowiązkowego interfejsu PC/oprogramowania. Dodatkowo zintegrowana kompensacja temperatury, ciśnienie parcjalne tlenu wyświetlane w bezwzględnych jednostkach mmHg. Nasze światowej sławy monitory tlenu OxyLite™ są najbardziej przyjaznymi dla użytkownika obecnie dostępnymi monitorami tlenu!
Bezwzględne jednostki rozpuszczonego tlenu
Technika oparta na fluorescencji stosowana przez nasze monitory tlenu zapewnia bezwzględny pomiar rozpuszczonego tlenu w jednostkach: mmHg lub kPa. In vivo zapewnia to bezpośredni odczyt dostępności tlenu w komórkach i tkankach, w przeciwieństwie do oceny nasycenia krwi tlenem (pulsoksymetria), która opisuje jedynie stan natlenowania hemoglobiny we krwi.
Czułość i dokładność
Optoelektronika trzeciej generacji zapewnia nieprzeciętną czułość, stabilność i dokładność w warunkach fizjologicznych pO2 (0 - 200 mmHg) oraz w warunkach niedotlenienia (0 - 15 mmHg).
Brak zużycia tlenu
Zerowe zużycie tlenu w punkcie pomiaru, dzięki czemu nasze monitory nadają się do ciągłego i absolutnego wykrywania tlenu, nawet w warunkach skrajnego niedotlenienia.
Czujniki mikroczipowe
Technologia „EEPROM” osadzona w naszych specjalnie zaprojektowanych złączach zapewnia niezwykła łatwość i wygodę użytkowania dzięki całkowitej eliminacji wszystkich procedur kalibracji. Wystarczy po prostu podłączyć urządzenie i można już pracować!
Ekran dotykowy i interfejs
Modele OxyLite™ Pro są wyposażone w ekran dotykowy o wysokim kontraście z kątem widzenia 140º, który wyświetla dane w czasie rzeczywistym zarówno w formacie cyfrowym jak i graficznym, a także zapewnia dostęp do ustawień danego przyrządu/użytkownika.
Wbudowana kompensacja temperatury
Automatyczna kompensacja temperatury pomiaru pO2 poprzez opcjonalne, zintegrowane czujniki temperatury.
Wszechstronność zastosowania
Pełne wsparcie dla zastosowań pO2 in vivo (w badaniach tkankowych) oraz pomiarów rozpuszczonego tlenu in vitro (np. model hipoksji w hodowli komórkowej, bioreaktory i inne).
Minimalna inwazyjność do pracy in vivo
Czujniki tlenu posiadają średnice w zakresie od 230 µm do 750 µm, dzięki czemu są odpowiednie do różnorodnych zastosowań monitorowania tkanek i powodują minimalne zakłócenia pracy tkanek podczas ich użytkowania.
Kompatybilne z MRI
Dedykowane typy czujników zapewniają obsługę i kompatybilność przy obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (tylko wybrane typy czujników).
Produktywność wielokanałowa
OxyLite™ Pro jest dostępny jako standardowy model 2-kanałowy lub jako urządzenie 4-kanałowe (OxyLite™ Pro XL), które może obsługiwać do 4 czujników jednocześnie. Zapewnia to elastyczność i jednoczesne monitorowanie tlenu z kilku miejsc w tkankach (np. porównanie miejsc zmienionych patologicznie i kontrolnych) lub pomiar wielu próbek in vitro na raz.
Możliwość aktualizacji
Model 2-kanałowy OxyLite ™ Pro może zostać fabrycznie zmodernizowany do modelu 4-kanałowego (OxyLite ™ Pro XL).
Monitorowanie wielu parametrów jednym czujnikiem
Nasze monitory tlenu OxyLite™ zostały specjalnie opracowane do użytku z monitorami przepływu krwi OxyFlo™. Połączenie tych dwóch światłowodowych systemów pomiarowych zapewnia dostarczenie jednoczesnych danych dotyczących przepływu krwi w tkankach jak i poziomu natlenienia za pomocą jednego czujnika dla każdego parametru.
Cyfrowe wejście USB
Cała gama naszych urządzeń do monitorowania tkanek obejmuje dedykowane wejścia USB, które obsługują bezpośrednie przesyłanie zapisów danych w czasie rzeczywistym do komputera PC z popularnym oprogramowaniem do tworzenia wykresów LabChart® Pro* firmy ADInstruments. Po zainstalowaniu bezpłatnego dodatku LabChart zostanie automatycznie zidentyfikowany konkretny typ i model monitora Oxford Optronix, a następnie zostaną przeprowadzone niezbędne konfiguracje i ustawienia kanałów, zapewniając tym samym najwyższą wygodę użytkowania. Dla naukowców, którzy chcą dokonywać pomiarów wieloparametrowych, dodatek jest w stanie obsługiwać wiele urządzeń Oxford Optronix w tym samym czasie, dlatego też pozyskiwanie i rejestrowanie danych stało się o wiele łatwiejsze!
Wejścia analogowe
Ciągła rejestracja danych na platformy PC lub Mac jest również obsługiwana przez standardowe wejścia analogowe, które zapewniają zgodność do rejestracji danych przez inne firmy.
Oświadczenie o przeznaczeniu:
- OxyLite™ i OxyLite™ Pro są przeznaczone wyłącznie do użytku laboratoryjnego, przemysłowego i badawczego.
- OxyLite™ i OxyLite™ Pro NIE są przeznaczone do stosowania u ludzi/pacjentów.
- Rozmiary
OxyLite: 95mm (wys.) x 290mm (szer.) x 260mm (gł.)
OxyLite Pro: 150mm (wys.) x 310mm (szer.) x 280mm (gł.) - Weight
OxyLite: 2kg / 4.5lbs
OxyLite Pro: 4kg / 9lbs - Praca w temperaturze
10 – 30°C - Praca w wilgotności
0 – 70% (nieskondensowana) - Zasilanie
OxyLite: VAC 100-240V, 50-60Hz, 30W max
OxyLite Pro: External PSU (100-240V/50-60Hz), 40W max - Ocena bezpiecznika
OxyLite: 2 x T1.6A
OxyLite Pro: nie dotyczy - Liczba czujników do podłączenia/ kanałów
OxyLite: 1
OxyLite Pro: 2
OxyLite Pro XL: 4 - Wyświetlanie
OxyLite: 40 znaków alfanumerycznych OLED
OxyLite Pro: wysoki kontrast 800 x 480 LCD ekran dotykowy - Instrument configuration
OxyLite: poprzez przyciski
OxyLite Pro: poprzez wyświetlacz LCD - Wyjście analogowe
OxyLite: 2 x male BNC (2 wyjścia)
OxyLite Pro: 1 x 15-pin D-type (4 wyjścia)
OxyLite Pro XL: 2 x 15-pin D-type (8 wyjść) - Długość fali wzbudzenia LED
525nm - Długość fali luminescencji
650nm
DZIAŁANIE
- Tryb działania
Żywotność zaniku luminescencji (pO2) / termopara typu T lub ręczne wprowadzanie danych przez użytkownika (temperatura) - Jednostki pomiaru (wyświetlane)
mmHg or kPa / °C - Zakres pomiaru
0 – 200mmHg; 0 – 26.6kPa / 0 – 50 °C - Dokładność odczytu
0.1mmHg / 0.1°C - Dokładność pomiaru
Oxygen:
±0.7mmHg (0 – 7mmHg)
±10% odczytu (7 – 150mmHg)
±15% odczytu (150 – 200mmHg)
Temp: ±0.2°C - Czas pomiaru
< 20s (standardowy czujnik tlenu) / < 2s (temperatury) - Wskaźnik próbkowania pomiaru
1Hz (definiowany przez użytkownika w modelu OxyLite Pro) - Czas akwizycji danych pomiaru
1s - Uśrednianie pomiaru
5s, rolling - Interwał wyświetlania aktualizacji (numeryczny)
2s (5s rolling averaged) - Zatwierdzony zakres kompensacji temperatury
10°C – 45°C - Identyfikacja czujników
Automatyczna; zintegrowany konektor EEPROM - Kalibracja czujników
Fabryczna prekalibrachja (pojedyncza na każdy sensor); aktualna przez 6 miesięcy - Czujniki-przydatność do użycia
2 lata od fabrycznej prekalibracji (używane lub nieużywane) - Trwałość czujnika
48 godzin użytkowania na domyślnie ustawionym próbkowaniu - Zakres analogowego wyjścia danych
0 – 5V (0 – 200mmHg / 0 – 50°C) (domyślnie) - Wskaźnik analogowego wyjścia danych
1Hz
Nazwa | |
---|---|
OxyLite Jednokanałowy monitor rozpuszczonego tlenu (pO2) i temperatury | |
OxyLite Pro Dwukanałowy monitor rozpuszczonego tlenu (pO2) i temperatury z ekranem dotykowym | |
OxyLite Pro XL Czterokanałowy monitor rozpuszczonego tlenu (pO2) i temperatury z ekranem dotykowym |