Charles River Laboratories

Mysz 129, 129S2/SvPasCrl

Kod 249800 SOPF
Myszy 129 są często używane do tworzenia modeli trangenicznych, myszy z ukierunkowanymi mutacjami (knockout).
Dowiedz się więcej o produkcie
Cechy

Nomenklatura: 129S2/SvPasCrl

Hodowla: Krewniacza

Pochodzenie: Wsobny szczep 129/Sv genotypu C-P został uzyskany przez dr LC Stevens z The Jackson Laboratory (USA). Z powodu jego zainteresowania potworniakiem jądra, który występuje bardzo często w szczepie wsobnym 129, przebadał efekt specyficznych mutacji myszy, które wpływają na męską linię zarodową, na częstotliwość tego nowotworu. Jedną z tych mutacji była „steel” (SI), która u heterozygot jest odpowiedzialna za rozjaśnienie koloru sierści ("dilute") i depigmentację końcówki ogona.

Oryginalny szczep 129 jest homozygotą dla dwóch recesywnych mutacji „chinchilla” (Tyrc-ch) i „pink-eyed dilution” (p). Ich kolor sierści jest kremowy. W celu rozróżnienia efektu mutacji „steel” na kolor sierści, dr Stevens wprowadził przez wielokrotne krzyżowanie wsteczne allele typu dzikiego w loci „albino” i „pink-eyed dilution” ze szczepu wsobnego C3H/He. Jest to powód dla którego szczep wsobny 129/Sv, w odróżnieniu do innych szczepów 129, ma sierść koloru aguti. Potworniak jądra ma zasięg ok. 1% gdyż ten szczep nie przenosi mutacji Dnd1Ter.

W latach ’70 dr Stevens wprowadził szczep 129/Sv do Instytutu Pasteura, do laboratorium dr JL Guernet, gdzie był przetrzymywany ponad 20 lat. Charles River pozyskał ten szczep w sierpniu 1996 roku. Szczep został przemianowany na 129S2 w 1999 po rewizji międzynarodowej nomenklatury.

Kolor sierści: Agouti

Kod szczepu: 287

Zastosowania badawcze:  Rozwój modeli transgenicznych/knockout, duża ilość niezmielinizowanych aksonów w korzeniach motorycznych odcinka lędźwiowego.

Kraje pochodzenia: Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone

Monitoringi zdrowia: Używając nomenklatury znajdź szczep na stronach pod poniższymi linkami

Uwaga: oferujemy również myszy 129 o statusie zdrowotnym SOPF.

*Zdjęcia prezentowane dzięki uprzejmości Charles River