HypoxyLab
Inkubator hipoksji (niedotlenienia) jest kompaktową i przenośną komorą do przeprowadzania procesów hipoksji na stacjonarnych stanowiskach roboczych.
W dziedzinie hodowli tkankowych rośnie coraz bardziej zapotrzebowanie na systemy zdolne do tworzenia precyzyjnych, odtwarzalnych i fizjologicznie odpowiednich środowisk komórkowych, które są niezbędne do dokładnej analizy procesów komórkowych pod kątem ich funkcji i metabolizmu.
Aby dokładnie odtworzyć warunki fizjologiczne w badaniach komórkowych, wymagana jest specjalistyczna stacja robocza wolna od zanieczyszczeń, która będzie w stanie zapewnić precyzyjną i stałą kontrolę tlenu, dwutlenku węgla, temperatury czy wilgotności. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, Oxford Optronix opracował inkubator HypoxyLab™, czyli unikalną, ergonomiczną, w pełni funkcjonalną i łatwą w obsłudze hipoksyczną stację roboczą. Inkubator ten zapewnia wysoce stabilne środowisko filtrowane przez filtry HEPA, w którym poziomy tlenu, dwutlenku węgla, temperatury oraz wilgotności są wysoce precyzyjnie kontrolowane.
HypoxyLab™ to kompaktowa stacja robocza i inkubator do przeprowadzania procesów hipoksji w codziennym użytku.
Zastosowanie HypoxyLab:
- Biologia komórek nowotworowych, procesy promieniowania i apoptozy
- Badania nad komórkami macierzystymi
- Badania dotyczące wirusologii
- Multidyscyplinarny rozwój leków i proteomika
Kluczowe korzyści
Prawdziwa hipoksja
Jak każdy naukowiec wie, to ciśnienie parcjalne tlenu odzwierciedla poziom tlenu, który komórki rzeczywiście pobierają. Ciśnienie parcjalne tlenu zmienia się nie tylko wraz ze stężeniem tlenu zawartego w atmosferze, ale także wraz z wysokością i specyficznymi warunkami pogodowymi. Uważamy, że wyrażanie niedotlenienia wyłącznie na podstawie procentowej wartości stężenia tlenu (nieskompensowanej barometrycznie) jest po prostu nieprecyzyjne. HypoxyLab to pierwsza na świecie i jedyna komora do hipoksji, która bezpośrednio reguluje swoje środowisko za pomocą ciśnienia parcjalnego tlenu, wyrażanego w jednostkach mmHg lub kPa, dzięki czemu jest niewrażliwa na zmieniające się warunki klimatyczne i wysokościowe z zewnątrz. To naukowo rygorystyczne podejście zwiększa dokładność HypoxyLab w porównaniu z innymi urządzeniami, które polegają na prostych pomiarach procentowych zawartości tlenu bez kompensacji barometrycznej. Dzięki temu, nasz inkubator zapewnia możliwość odtworzenia rzeczywistego niedotlenienia in vitro na najwyższym poziomie dokładności.
Szybkość i wydajność
Komora HypoxyLab tworzy w pełni nawilżone, stabilne środowisko hipoksyczne (pO2 10 mmHg) w mniej niż 20 minut od momentu włączenia i może zapewnić stabilne warunki prawie beztlenowe (pO2 1-2 mmHg) w mniej niż godzinę, a wszystko to przy zaskakująco niskim zużyciu azotu.
Rozpuszczony tlen z pożywek i kultur
HypoxyLab obsługuje opcję pomiaru rozpuszczonego tlenu pochodzącego bezpośrednio z pożywek lub kultur komórkowych przy użyciu któregokolwiek z naszych monitorów tlenu OxyLite™ oraz dedykowanej uszczelki bocznej, przez która czujnik tlenu OxyLite może być bezpiecznie wprowadzany do komory. Uważane jest to za „złoty standard” w zastosowaniach biologicznych i fizjologicznych, ponieważ nasz czujnik OxyLite jest małym i bardzo dokładnym urządzeniem monitorującym poziom tlenu, który można dokładnie ustawić w dowolnym miejscu pożywki lub w hodowli komórkowej, aby uzyskać stały pomiar rozpuszczonego tlenu. Odczyty tlenu (w jednostkach bezwzględnych mmHg) można odczytać bezpośrednio z wyświetlacza OxyLite lub opcjonalnie rejestrować przez sam inkubator HypoxyLab.
Obrazowanie żywych komórek
Podjęliśmy współpracę z CytoSMART™, aby zaoferować Lux2 Digital Microscope System, czyli niezwykle kompaktowe rozwiązanie mikroskopu cyfrowego, które można wdrożyć w komorze HypoxyLab. System jest zbudowany w taki sposób, aby wytrzymać długotrwałą ekspozycję na środowisko kultur tkankowych. Zestaw jest wyposażony w laptop, który jest trzymany poza HypoxyLab i wyświetla obrazy żywych kultur komórkowych. CytoSMART™ Lux2 obsługuje nagrywanie poklatkowe i posiada dostęp do danych zapisanych w chmurze.
Kontrola zanieczyszczeń
HypoxyLab zawiera wbudowany (i wymienny) system filtracji HEPA, który w sposób ciągły oczyszcza atmosferę w komorze. Umożliwia to osiągnięcie atmosfery równoważnej lub wyższej niż ISO 14644-1 klasy 2 w ciągu 30 sekund od włączenia zasilania. Zapewnia to ochronę kultur i pożywek przed ryzykiem zakażenia. Wewnętrzne nawilżanie w komorze jest przeprowadzane za pomocą nebulizatora ultradźwiękowego, a nie tylko naczynia z wodą, co ogranicza kolejne, potencjalne źródła zanieczyszczenia.
Wyjątkowa wydajność
Wartości ciśnienia parcjalnego tlenu (pO2) i CO2 w komorze, a także temperatura i wilgotność są kontrolowane za pomocą ekranu dotykowego HypoxyLab i dostarczane za pomocą cyfrowych kontrolerów przepływu gazu z najnowocześniejszymi czujnikami. HypoxyLab to system, który najwierniej odzwierciedla środowisko hipoksji ze zdolnością do kontrolowania ciśnienia parcjalnego tlenu z dokładnością do +/- 1 mmHg.
Zintegrowany ekran dotykowy
Zintegrowany ekran dotykowy HypoxyLab zapewnia wygodną kontrolę nad wszystkimi ustawieniami instrumentu, jednocześnie wyświetlając dane w czasie rzeczywistym zarówno w formacie cyfrowym, jak i graficznym. Wyświetlacz informuje użytkownika o istotnych parametrach takich jak rzeczywiste i zadane wartości gazów, wilgotności czy temperatury oraz zapewnia dostęp do przydatnych funkcji, takich jak funkcja profilowania tlenu.
Rejestracja danych
Wszystkie parametry HypoxyLab są stale zapisywane w wewnętrznej pamięci flash i mogą być w dowolnym momencie eksportowane na dysk przez tylny port USB. Dane można analizować i odtwarzać retrospektywnie za pomocą bezpłatnego programu LabChart® Reader firmy ADInstruments.
System łatwego wejścia
System „HypoxyLab Easy-Entry” zapewnia szybkie i wygodne przenoszenie komórek, hodowli i pożywek do komory bez konieczności stosowania skomplikowanych śluz powietrznych i klap izolacyjnych. Gdy tylko przedmioty przejdą przez właz, HypoxyLab natychmiast aplikuje precyzyjny skład gazu niezbędny do utrzymania stabilnych warunków. Ta natychmiastowa reakcja skutecznie eliminuje wahania pO2 nośnika komórkowego podczas pracy. Wewnętrzna klapa w stylu „skrzynki na listy” działa jako dodatkowa bariera przed przemieszczaniem się gazu po otwarciu klapy.
Lekka obudowa
Lekka i trwała obudowa HypoxyLab oznacza, że można ją łatwo i nie wymaga wsparcia dodatkowych osób. Pozwala to nie tylko na łatwe podawanie mediów i materiałów eksploatacyjnych, ale także sprawia, że rutynowe czyszczenie i dezynfekcja stacji roboczej staje się niezwykle łatwa.
Ergonomiczny styl
Opatentowana ergonomiczna konstrukcja HypoxyLab zapewnia naturalną pracę zestawu. Kątowy panel wizyjny w połączeniu z regulowanym oświetleniem LED zapewnia doskonałą widoczność. Dodatkowo można wybrać pomiędzy obsługą bez lub w rękawiczkach, dzięki systemowi mankietów i rękawów ochronnych. HypoxyLab zawiera również półki o regulowanej wysokości, a także wejście USB w komorze przeznaczone do zasilania akcesoriów takich jak mikroskopy czy mikrowirówki.
Programowalne profile tlenu
Intuicyjny, graficzny interfejs użytkownika HypoxyLab pozwala na automatyczne przełączanie do ośmiu profili tlenu. Co więcej, HypoxyLab może dostosować równowagę niedotlenienia w ciągu zaledwie kilku minut (a nie godzin) z jednoczesnym utrzymaniu minimalnego poziomu zużycia gazu.
Zyski w przewadze nad kosztami
Dobrze przemyślana konstrukcja HypoxyLab minimalizuje tzw. „martwą przestrzeń”, zapewnia możliwość szybkiego wyrównywania zadanych wartości tlenu oraz pozwala na oszczędne zużycie gazów. Bezobsługowe czujniki i wymienny przez użytkownika filtr HEPA dodatkowo upraszczają rutynową konserwację i minimalizują rzeczywisty koszt posiadania HypoxyLab.