Ugo Basile

Multikonfiguracyjne klatki dla myszy przeznaczone do testów przestrachu/ testu PPI (tzw. hamowanie przedimpulsowe)

Kod 48000UB
System testów przestrachu / testów PPI jest częścią projektu klatki kondycjonującej Ugo Basile. Kupując jeden kontroler z ekranem dotykowym można zarządzać wszystkimi klatkami „Ugo Basile”. Dopytaj nas o szczegóły!
Dowiedz się więcej o produkcie
Zobacz inne produkty w zastosowaniach
Cechy

W zależności od liczby klatek, można uzyskać różnorodne konfiguracje łącząc kontroler z dedykowanym oprogramowaniem, z panelem „Link-Box”, a także z maksymalnie 4 kabinami izolacyjnymi oraz platformami stymulującymi/rejestrującymi. Każda platforma zawiera dwie osobne komory dla zwierząt (bez adapterów). Multikonfiguracyjne klatki posiadają rozszerzenia z wbudowaną elektroniką.

Na 12-calowym ekranie dotykowym użytkownik może ustawić parametry dźwięku oraz światła za pomocą przyjaznego i łatwego w obsłudze interfejsu. Próby można skonfigurować poprzez zdefiniowanie numeru próby, bodźca akustycznego / wizualnego, a także czasu różnorodnych sekwencji eksperymentalnych (wszystkie w pełni losowe):

  • Impuls
  • Pre-impuls
  • Odstęp pomiędzy impulsami
  • Odstęp pomiędzy bodźcami

Platforma stymulująca / rejestrująca stanowi podstawę konfiguracyjną, która obejmuje panel, w którym umieszczona jest mysz, kontroler bodźców świetlnych oraz dźwiękowych dostarczający losowych impulsów przestraszania, a także system detekcji. Standardowo dostarczane są dwa panele dla myszy:

  • 48000-320 Mały panel dla myszy: ID 84x34x39 (h) mm
  • 48000-320 Duży panel dla myszy: ID 84x39x44 (h) mm

Panel „Link Box” zbiera sygnały z maksymalnie 4 platform stymulujących / rejestrujących, a następnie przesyła je do kontrolera.

Nowa konstrukcja kabiny izolacyjnej (nr: 46000-590) zawiera podczerwień (I.R.) światło widzialne, głośnik oraz cichy wentylator, który jest umieszczony w wygłuszającej obudowie.

Funkcje:

  • Część systemu „BEEHIVE”
  • Maksymalna elastyczność oraz pełna losowość zdarzeń
  • Funkcja zdalnego sterowania
  • Ogromna wszechstronność

Zastosowanie:

U zwierząt, w tym również u ludzi, reakcja przestrachu jest w dużej mierze nieświadomą reakcją obronną na nagłe lub groźne bodźce, takie jak niespodziewany hałas lub gwałtowny ruch. Zwykle taka reakcja jest związana z negatywnymi skutkami. Początkowo reakcja przestrachu związana jest z odruchem przestraszenia, czyli refleksyjną reakcją pnia mózgu (tzw. odruch), która służy do ochrony wrażliwych części ciała takich jak tylna część szyi (przestrach) oraz oczy (mrugnięcie okiem), co w efekcie ułatwia ucieczkę przed nagłym bodźcem.

Hamowanie przedimpulsowe (PPI) jest zjawiskiem neurologicznym, w którym słabszy bodziec (tzw. pre-impuls) hamuje reakcję organizmu na kolejny, silny bodziec (tzw. impuls). Bodźce te są zwykle akustyczne, ale wykorzystywane są również bodźce dotykowe (np. poprzez podmuchy powietrza na skórze) oraz bodźce świetlne.

Zmniejszenie amplitudy przestrachu odzwierciedla zdolność układu nerwowego do czasowego przystosowania się do silnego bodźca czuciowego, poprzez pojawienie się uprzednio słabszego sygnału w celu ostrzeżenia organizmu.

Niedobory hamowania przedimpulsowego, objawiające się niezdolnością do przefiltrowania niepotrzebnych informacji, zostały powiązane z nieprawidłowościami bramkowania czuciowo-ruchowego, które są obserwowane u pacjentów cierpiących na schizofrenię, chorobę Alzheimera lub będących pod wpływem leków czy po zabiegach chirurgicznych. Modele zwierzęce są szeroko stosowane do testowania hipotez łączących elementy genetyczne różnych chorób neurologicznych z bramkowaniem sensomotorycznym.