Ugo Basile

Labirynt Agora - nowy test zachowań socjalnych, metoda SocioBox

Kod 46573UB

Główna zasada testu oparta jest na swobodnym wyborze przez badaną mysz miejsca do spędzenia czasu w dowolnej części otwartej, okrągłej areny (ἀγορά, nazwa nawiązuje do centralnej przestrzeni publicznej znanej w starożytnych, greckich państwach-miastach, oznacza dosłownie „miejsce zbiórki”) przymocowanej do 5 boksów, w których znajdują się poszczególne zwierzęta.

Dowiedz się więcej o produkcie
Zobacz inne produkty w zastosowaniach
Cechy

Zalety labiryntu Agora

  • Idealny do wideorejestracji
  • Umożliwia konfrontację bodźcową wybranej myszy z 5-cioma różnymi zwierzętami
  • Przeznaczony do testowania interakcji społecznych oraz wymiany zapachów
  • Zaprojektowany do szybkiej wymiany myszy stymulacyjnych
  • Szybkie i proste czyszczenie pomiędzy kolejnymi próbami

Metoda (SocioBox) została pierwotnie opisana przez D. Kruegera-Burga oraz innych autorów w artykule “The SocioBox: a Novel Paradigm to Assess Complex Social Recognition in male Mice”. Oryginalny projekt labiryntu, czyli duży kwadrat położony centralnie oraz 5 boksów rozmieszczonych na jego obwodzie, umożliwia skonfrontowanie badanego zwierzęcia (samiec myszy typu dzikiego) z 5 myszami stymulującymi, a następnie sprawdzić, w jaki sposób testowana mysz rozpoznaje nową, nieznaną mysz pośród 5-ciu nowo poznanych zwierząt.

Zatem labirynt Agora umożliwia diagnozowanie deficytów społecznych, które występują w ludzkich zaburzeniach psychicznych, takich jak autyzm czy schizofrenia. Labirynt Agora był wykorzystywany na Uniwersytecie w Aberdeen do testowania zachowań związanych z zapachami, w celu zrozumienia mechanizmów farmakodynamiki. Wczesny fenotyp choroby Parkinsona związany z anosmią (czyli utratą węchu) może być uwidoczniony u zwierząt za pomocą testów behawioralnych zależnych od zapachów, a także przy zastosowaniu testów interakcji społecznych.

Labirynt Agora (nr: 46573) składa się z szarej podstawy o wymiarach 50x50 cm, na której znajduje się 5 boksów oraz 5 pustych ścian, które otaczają centralny kwadrat o średnicy 34 cm. Każdy z 5-ciu boksów posiada wymiary 13 x 11,5cm oraz 25cm wysokości. Interakcja społeczna u gryzoni (a zwłaszcza u myszy) w dużym stopniu zależy od rozpoznawanych zapachów, dlatego przezroczyste, zdejmowalne przegrody oddzielające każdy boks od centralnego placu, wyposażone są w otwory, które umożliwiają wymianę zapachów pomiędzy zwierzętami.

Labirynt Agora jest zoptymalizowany pod kątem wideorejestracji, dlatego jest wręcz idealnym rozwiązaniem do zautomatyzowanych testów, dzięki czemu umożliwia eksperymentatorowi nagrywanie sesji bez konieczności obecności w pomieszczeniu. Co więcej, można rejestrować dodatkowe parametry takie jak: czas spędzony na interakcji oraz odległość przebyta przez myszy w obszarach wzdłuż ścianek oraz w centrum areny.

Publikacje

The SocioBox: A Novel Paradigm to Assess Complex Social Recognition in Male Mice

Dilja Krueger-Burg, Daniela Winkler, Mišo Mitkovski, Fernanda Daher, Anja Ronnenberg, Oliver M Schlüter, Ekrem Dere, Hannelore Ehrenreich