Oxford Optronix

GelCount

Kod GelCount
Licznik komórek do analiz przylegająco lub nieprzylegająco tworzących się kolonii. Przeznaczony do zliczania kolonii i sferoidów, dedykowany dla biologów zajmujących się badaniami nad nowotworami i terapiami przeciwnowotorowymi.
Dowiedz się więcej o produkcie
Cechy

Jest to światowy „złoty standard” do zliczania i analizy kolonii oraz sferoidów komórek ssaczych.

Testy polegające na tworzeniu, a następnie liczeniu kolonii są powszechnie uznanym złotym standardem pomiarowym do oceny wpływu promieniowania, leków chemioterapeutycznych czy innych środków na żywotność komórek ssaczych.

Jednak manualne liczenie powstałych kolonii komórkowych jest niewdzięcznym i pracochłonnym zadaniem, w którym trudno jest osiągnąć spójny obiektywizm.

GelCount™ to łatwy w użyciu za pomocą oprogramowania komputerowego licznik kolonii, który automatyzuje wykrywanie, liczenie i analizę kolonii komórek ssaków na płytkach wielodołkowych, płytkach Petriego czy naczyniach hodowlanych typu T25. Licznik potrafi zliczać zarówno kolonie przylegające jak i nie przylegające do podłoża (w półstałych matrycach 3D, takich jak miękki agar lub metyloceluloza, a także swobodnie pływające).

Dzięki temu GelCount stanowi opłacalną alternatywę dla subiektywnego i pracochłonnego liczenia manualnego kolonii, w szczególności w takich badaniach jak test klonogenności, test przeżywalności komórek lub test klonowania guzów.

Zastosowania

 • Testy tworzenia kolonii
 • Testy klonogenne
 • Testy przeżywania komórek
 • Testy klonowania guzów

 

Kluczowe korzyści GelCount

Zintegrowana platforma do zliczania kolonii

GelCount™ to kompleksowe rozwiązanie do obrazowania, liczenia i charakteryzowania przylegających lub nieadherentnych kolonii na pojedynczym, zintegrowanym sprzęcie wraz z towarzyszącym oprogramowania PC. Kolonie są najpierw obrazowane, a następnie obrazy przesyłane do komputera, po czym przetwarzane i charakteryzowane, a dane gromadzone/eksportowane z jednej zintegrowanej platformy. W tym przypadku znika niekomfortowa alternatywa polegająca na obrazowaniu próbek na jednym urządzeniu, a następnie przenoszeniu ich do innego urządzenia i przetwarzaniu w oddzielnym programie do analizy obrazu.

Zautomatyzowane i wysokowydajne zliczanie

GelCount umożliwia użytkownikowi przechodzenie od obserwowania próbek przez zliczanie kolonii, aż do wprowadzania dodatkowych statystyk, takich jak informacje o rozmiarze kolonii. Wszystkie te funkcje są dostępne poprzez jedno klikniecie za pomocą intuicyjnego i prostego interfejsu. Algorytm drugiej generacji „CHARM” obiektywnie wykrywa kolonie poprzez uprzednio zdefiniowane parametry przez użytkownika (w tym kwalifikacja lub wykluczenie kolonii na podstawie średnicy). Co więcej, algorytm jest w stanie rozróżnić nakładające się kolonie i eliminuje fałszywie dodatnie wyniki związane z zanieczyszczeniami lub artefaktami. W ten sposób GelCount nie tylko radykalnie zwiększa wydajność, ale także jego nieodłączna obiektywność i spójność eliminuje błędy wynikające z subiektywnej interpretacji ludzkiego oka, co jest poważnym problemem podczas długiego i ręcznego liczenia komórek pod mikroskopem.

Wysoka rozdzielczość na ekranie

Całe dołki lub szalki Petriego można wygodnie oglądać na ekranie w wysokiej rozdzielczości.

Wydajność

Korzystając z technologii skanowania o dużej głębi ostrości, w połączeniu z wygodnym mechanizmem ładowania próbek, GelCount zapewnia szczególną wydajność wykrywania kolonii, w tym różnicowanie nakładających się kolonii lub artefaktów. Wystarczy mniej niż 15 minut na zobrazowanie i przetworzenie 4 płytek 6-dołkowych*. Możliwość wykrywania kolonii o średnicy zaledwie 30 µm i do głębokości 5 mm.

Informacje o wielkości kolonii

Przetwarzanie próbek kolonii za pomocą GelCount nie tylko generuje automatyczne zliczanie, ale także dostarcza szczegółowych informacji na temat średnicy kolonii (w postaci średniej na dołek/szalkę lub rozkładu histogramu, a nawet na podstawie indywidualnej kolonii). Dodatkowo istnieje możliwość ilościowego pomiaru wpływu terapii przeciwnowotworowej nie tylko na bezwzględną liczbę kolonii, ale także na wielkość kolonii, co znacznie zwiększa czułość testów, dostarczając użytkownikowi dotychczas niedostępnych informacji dotyczących dynamiki wzrostu kolonii.

Wszechstronność zastosowania

GelCount jest odpowiedni do zliczania i analizy klasycznych, przylegających kolonii, ale także nieadherentnych komórek zawieszonych w medium (tzw. sferoidy) lub w półstałych podłożach takich jak miękki agar czy metyloceluloza. Ponadto nieprzylegające kolonie i sferoidy na ogół nie wymagają dodatkowego barwienia do analizy.

Elastyczność i przetwarzanie w trybie offline

GelCount jest kompatybilny z płytkami wielodołkowymi (6-, 12-, 24-, 48- i 96-dołkowymi), z szalkami Petriego (35 mm, 50/60 mm i 100 mm) oraz z naczyniami hodowlanymi typu T25**. Ponadto w pełni archiwizuje na dysku obrazy kolonii, co pozwala na późniejsze przetwarzanie ich w trybie offline, nawet jeśli oryginalne próbki nie są już dostępne.

Excel® i wyjścia obrazu

Wszelkie statystyki dotyczące kolonii są automatycznie eksportowane do programu Microsoft®Excel®, podczas gdy obrazy można zarchiwizować do ponownego przetwarzania w trybie „offline” na innych urządzeniach. Obrazy kolonii można również przechowywać w ogólnym formacie map bitowych przeznaczonych do drukowania lub tworzenia prezentacji itp.

Nieograniczona licencja/instalacja oprogramowania

Oprogramowanie GelCount można zainstalować na dowolnej liczbie stacji roboczych, umożliwiając użytkownikom zapisywanie obrazów kolonii i przetwarzanie ich w dogodnym dla siebie czasie.

Nieograniczone aktualizacje oprogramowania

Nasza usługa jest ukierunkowana na satysfakcje klienta, dlatego obejmuje bezpłatną i nieograniczoną dostępność aktualizacji oprogramowania oraz dodatków i ulepszeń przez cały okres użytkowania produktu.

2 lata gwarancji na produkty

GelCount jest objęty pełną, 2-letnią gwarancją producenta, która obejmuje wady materiału lub wady wykonania. W momencie zakupu dostępny jest opcjonalny pakiet rozszerzonej gwarancji zapewniający do 6 lat ochrony, w tym konserwacja produktu.

Specyfikacja
 • Metoda obrazowania

Wysokiej rozdzielczości 16-bitowy przetwornik obrazu CCD w skali szarości oraz trans-iluminacja światła widzialnego

 • Rozdzielczość obrazowania

Od 300 dpi do 2400 dpi (do wyboru przez użytkownika)

 • Zakres obrazowania w głębi kolonii

Zakres 0 - 5 mm (powyżej podstawy dołka)

 • Metoda ładowania

Wyjmowana taca ładująca, blokowana w sterowanej przez oprogramowanie szufladzie z napędem

 • Obsługiwane naczynia z tworzywa sztucznego

Płytki z wielodolkowe (płytki 6-, 12-, 24-, 48- i 96-dołkowe z pokrywkami lub bez), Szalki Petriego (35, 50/60 i 100 mm z pokrywkami lub bez), wybrane naczynia hodowlane typu T25

 • Pojemność podajnika

Do 4 płytek wielodołkowych, do 24 szalek Petriego, do 8 naczyn T25

 • Interfejs PC

USB 2.0 (x2)

 • Wymiary

155mm x 560mm x 450mm (wys. x szer. x gł.)

 • Waga

20 kg

 • Wymagania dotyczące zasilania

100 - 240 V ~ 1,5 A, 50-60 Hz; 2 x bezpiecznik T1,6A

 • Temperatura przechowywania

10 - 40 ° C

 • Temperatura robocza

15 - 30 ° C

 • Zakres wilgotności pracy

0 - 70% (bez kondensacji)

 • Wydajność

minimalna średnica kolonii: 30 µm (przy rozdzielczości obrazu 2400 dpi)

 • Typowy czas aktywacji

12 minut (cztery płytki 6-dołkowe przy 1200 dpi)

 • Typy wykrywalnych kolonii

Adherentne: barwione (błękit metylowy, fiolet krystaliczny lub odpowiednik).              Nieadherentne (zawieszone w miękkim agarze, metylocelulozie lub innych półstałych podłożach): niebarwione lub barwione (MTT lub odpowiednik).

 • Rozbieżność zliczania

<5% w przypadku powtórnej analizy tej samej próbki

 • Numeryczne wyjścia danych

Automatyczny eksport danych dotyczących zliczonych komórek wraz ze średnica kolonii, powierzchnia, objętościa i pozostałymi statystykami (w przeliczeniu na dołek/szalkę) do program Excel®. Dostępne również opcjonalne wyjście danych „csv” przeliczające dane na kolonię i tworzące histogramy statystyczne.

 • Wyjścia obrazu

Obrazy bitmapowe można archiwizować i importować do ponownego przetwarzania w trybie „offline” lub w celu drukowania.

 • Tace do mocowania próbek

GelCount™ obsługuje płytki wielodołkowe (6-, 12-, 24-, 48- i 96-dołkowe), szalki Petriego (35 mm, 50 mm i 100 mm) i wybrane naczynia typu T25* za pośrednictwem dedykowanych tac do mocowania próbek przedstawionych powyżej.