Sondy doustne dla myszy i szczurów - plastikowe sondy do karmienia dla myszy i szczurów

Wszystko, co musisz wiedzieć o stosowaniu elastycznych sond pokarmowych przeznaczonych do karmienia gryzoni.

Czym jest elastyczna, plastikowa sonda pokarmowa?

product_card_feedingtubes.jpg

Plastikowe sondy do karmienia lub elastyczne, plastikowe igły do karmienia, są dokładnie tym co sama nazwa wskazuje. Zamiast tradycyjnych, czyli sztywnych rurek pokarmowych wykonanych ze stali nierdzewnej, do których naukowcy byli przyzwyczajeni przez lata, elastyczne rurki pokarmowe są wykonane z medycznego polipropylenu (tego samego materiału, który stosuje się w plastikowych strzykawkach). Sonda pokarmowa wyposażona jest w plastikową końcówkę, która bezpiecznie łączy się ze strzykawką za pomocą zacisku typu luer lub wsuwanego dopasowania oraz w długą, elastyczną rurkę (o różnych długościach i szerokościach), która zwieńczona jest miękką i zaokrągloną końcówką, dzięki czemu zwierzę otrzymuje pokarm w delikatny sposób.

Wykonane z polipropylenu rurki do karmienia posiadają wiele zalet. Między innymi i co najważniejsze, są bezpieczniejsze dla zwierząt, dlatego są zalecane do utrzymania prawidłowego dobrostanu zwierząt. Końcówka wykonana z elastomeru minimalizuje ryzyko przypadkowego umieszczenia rurki w tchawicy, co jest częstym problemem dawkowania w przypadku tradycyjnych, metalowych sond. Plastikowe sondy są również przeznaczone do jednorazowego użytku, co wpływa na sterylność pracy i nie wymaga konieczności czyszczenia oraz autoklawowania, a tym samym zmniejsza ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń. 

Sondy ze stali nierdzewnej vs elastyczne, plastikowe sondy pokarmowe – które zastosować?

Jeśli chodzi o temat sod pokarmowych, to świat dzieli się na dwa obozy: na tych, którzy uczyli się i nadal stosują sondy wykonane ze stali nierdzewnej oraz na tych, którzy używają elastycznych sond plastikowych. Jeśli jesteś użytkownikiem sond wykonanych ze stali nierdzewnej, to czy powinieneś używać modelu zakrzywionego czy prostego? Co wybrać, jednorazowy metal czy przejść na elastyczny plastik? Dopiero zaczynasz zastanawiać się, która ścieżka jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia? A co jest najlepsze dla zwierzęcia? Która sonda jest najłatwiejsza w użyciu? W tym artykule Instech zagłębimy wszystkie te aspekty.

Czy potrzebujesz ochraniacz na zgryz do sondy plastikowej? 

Kiedy po raz pierwszy przestawisz się na plastikowe sondy pokarmowe, możesz napotkać pewne przypadki, gdy mysz lub szczur nadgryzie rurkę. To może być przerażające, gdy rurka zostanie całkowicie przegryziona i jeśli nie zareagujesz zbyt szybko, to być może będziesz musiał nawet uśpić zwierzę. Zrozumiałe jest, że chcesz zmienić produkt, aby zwiększyć ochronę przed przegryzieniem lub nawet całkowicie zrezygnować i powrócić do sondy metalowej. Ale czy to na pewno właściwa decyzja? Zajrzyj do tego artykułu. 

Jaki rozmiar plastikowej rurki pokarmowej należy zastosować?

Istnieją pewne ogólne wytyczne, których należy przestrzegać w oparciu o masę ciała oraz lepkość związku (zarówno dla myszy jak i dla szczurów), ale nie ma dokładnego schematu. Należy wypróbować kilka różnych rozmiarów, a następnie zobaczyć, który będzie dla Ciebie najlepszy. W zależności od rodzaju związku, masy ciała oraz długości przełyku zwierzęcia, jeden rozmiar może odpowiadać lepiej niż inny. 

Długość

W celu określenia odpowiedniej długości sondy, rurka powinna posiadać długość od dna jamy ustnej aż do mostka (patrz zdjęcie). Odpowiedni wybór długości sondy zapobiega aspiracji oraz perforacji.

Lenght Pillar Page - FTP-3.jpg

 

Rozmiar końcówki sondy pokarmowej

Preferowany rozmiar końcówki zależy od wielkości gryzonia oraz od lepkości dozowanego związku. 

Dostępne rozmiary sond pokarmowych według zaleceń

Sonda pokarmowa dla młodej myszy < 20g
 • FTP-22-25 (czarna)
Sonda pokarmowa dla myszy 20-30g
 • FTP-20-30 (żółta)
 • FTP 20-34 (żółta)
Sonda pokarmowa dla myszy > 30g
 • FTP 20-38 (żółta) - najczęściej wybierany rozmiar dla myszy
 • FTPU 16-38 (poliuretan) - dobra do lepkich roztworów
Sonda pokarmowa dla młodego szczura < 100g
 • FTP-18-30 (różowa)
 • FTP-22-38 (czarna)
Sonda pokarmowa dla szczura 100-200g
 • FTP 18-38 (różowa)
 • FTP 18-50 (różowa)
 • FTP 15-64 (niebieska)
Sonda pokarmowa dla szczura 200-300g
 • FTP 18-75 (różowa)
 • FTPU 13-88 (poliuretan) 
 • FTPU C9-85 (poliuretan)
Sonda pokarmowa dla szczura > 300g 
 • FTP 15-78 (niebieska)
 • FTP 15-100 (niebieska) 
Sondy pokarmowe dla szczura powyżej 300 g oraz większego gryzonia
 • FTP 13-90 (różowa) 
 • FTP 13-50 (różowa) 

Pobierz broszurę dotyczącą sond pokarmowych, aby zobaczyć pełną listę rozmiarów oraz specyfikacji wszystkich dostępnych rurek plastikowych.

W jaki sposób ustawić prawidłową pozycję myszy lub szczura do podania doustnego?

Właściwe unieruchomienie zwierzęcia jest najważniejszym krokiem każdej procedury podania doustnego. Ważne jest, aby przed podaniem dawki doustnej szczurowi lub myszy, poświęcić trochę czasu na właściwe przystosowanie zwierzęcia. Im więcej czasu im poświęcisz na zabawę, tym lepiej będą zrelaksowane, a tym samym ułatwi to proces dawkowania doustnego. Prawidłowe przygotowanie ułatwia cały proces zarówno Tobie jak i zwierzęciu.  

Myszy

Delikatnie, ale stanowczo chwyć mysz za podstawę ogona. Następnie kciukiem oraz palcem wskazującym delikatnie chwyć za kark. Możesz użyć środkowego palca, aby ustabilizować głowę. Gdy już dobrze chwycisz, podnieś mysz i przytrzymaj ją w pozycji pionowej, uwalniając przy tym swobodnie łapy. Mysz powinna wyglądać na zrelaksowaną, oceniając jej częstość oddechów, które powinny mieścić się w normalnych granicach. 

Feeding tube mouse scruff - FTP-1.jpg

 

Alternatywnie, można zastosować technikę oburęczną, w której jedną ręką unosi się ogon, podczas gdy drugą ręką chwyta się za kark (tak jak pokazano w pierwszej technice). 

Zobacz jak prawidłowo ustawić pozycję myszy do podań doustnych. 

Szczury

Delikatnie, ale stanowczo chwyć szczura za kark za pomocą kciuka oraz palca wskazującego. Podnieś szczura za kark i  przytrzymaj go w pozycji pionowej, aby szczur nie mógł użyć tylnych łap jako siły przeciwwagi. 

Scruff the rat - FTP-2.jpg
Zobacz, jak prawidłowo ustawić pozycję szczura do podań doustnych. 

W jaki sposób prawidłowo wykonać podanie związków myszom i szczurom za pomocą doustnej sondy pokarmowej? 

Techniki dawkowania przeznaczone dla myszy i szczurów.

Po wstępnym przygotowaniu zwierzęcia, sondę pokarmową należy delikatnie wprowadzić po prawej lub lewej stronie pyska. Takie postępowanie zmniejsza prawdopodobieństwo, że mysz lub szczur ugryzie rurkę. Opór wsuwania sondy powinien być niewielki lub nie powinien być odczuwany wcale. Uwaga: jeśli odczuwasz pewien opór, być może przypadkowo sonda została wsunięta do tchawicy. Jeśli zauważysz wychodzący płyn z nozdrzy, natychmiast przerwij podanie. Jest to wskaźnik aspiracji. Działaj szybko, ale ostrożnie i pamiętaj o opróżnieniu całej strzykawki przed jej wyjęciem. Pamiętaj również, aby monitorować zwierzę po przyjęciu dawki, aby upewnić się, że proces oddychania pozostaje w normalnych granicach. 

Zobacz, jak podawać dawkę myszy

Zobacz, jak podawać dawkę szczurowi

Gdzie można się przeszkolić w zakresie używania plastikowych sond do karmienia?

Szkolenie z użyciem plastikowych rurek do karmienia jest szybsze i łatwiejsze dla nowych pracowników. Jeśli jesteś trenerem, przejście na elastyczny plastik jest nie tylko lepsze dla zwierzęcia, ale także lepsze dla Twoich uczniów i dla Ciebie. Opracowaliśmy dwa filmy szkoleniowe, które pomogą Ci zacząć. Jak w przypadku każdej nowej umiejętności, praktyka czyni mistrza. Ale jeśli będziesz się tego trzymać, odniesiesz korzyści:

How to Oral Gavage a Rat with Flexible Plastic Feeding Tubes

How to Oral Gavage a Mouse with Flexible Plastic Feeding Tubes

Czy prowadzisz badania z dawkowaniem na gryzoniach na dużą skalę?

 W wyniku wieloletnich wysiłków rozwojowych we współpracy z dużą organizacją badawczą na zlecenie, Rodent Dose Puller chroni techników, zmniejsza błąd dawkowania i przyspiesza proces dozowania. Badania dawkowania gryzoni na dużą skalę wymagają wydajności, dokładności i bezpieczeństwa zarówno dla zwierzęcia, jak i technika.

Zaprojektowany do bezpośredniej integracji z połączeniem LIMS, przesyłania plików CSV lub ręcznego wprowadzania, Rodent Dose Puller (RDP):

 • Chroni techników, eliminując ryzyko zranienia kciuka i zmęczenia
 • Zmniejsza błąd dawki o około 50%
 • Przyspiesza proces dozowania o około 15%

Roztwory pieniste, roztwory lepkie i szeroka gama kompatybilnych rozmiarów strzykawek — Rodent Dose Puller stanowi radykalne ulepszenie w badaniach dawkowania gryzoni na dużą skalę. Dowiedz się więcej tutaj

Jak możesz je wypróbować przed zakupem?

Chętnie przedstawimy zalecenia dotyczące rozmiarów na podstawie masy ciała z powyższej tabeli, ale nie jest to wiedza ścisła – pomocne może być wypróbowanie kilku różnych rozmiarów i sprawdzenie, który będzie dla Ciebie najlepszy. Oferujemy bezpłatne próbki rurek do karmienia, które pomogą Ci zacząć. Zapytaj o bezpłatne próbki tutaj.