Webinars Life webinars

ibiTea - A Scientific Get Togheter - Bioprinting i inżynieria tkankowa

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na 10. spotkanie ibiTea. Dołącz do nas i weź udział w informatywnym seminarium internetowym prowadzonym przez czołowych naukowców w dziedzinie biodruku 3D. Dowiedz się więcej o różnych technikach drukowania, ich zastosowaniach w inżynierii tkankowej i rozwiązaniach typu organ-on-chip, a także o przyszłym potencjale nowych podejść w tej fascynującej dziedzinie badań.

Andreas Blaeser i Bastian Kreidl omówią swoje nowe pomysły i podejścia w biodruku.

3D-Biodruk i mikroprzepływy – wszechstronne podejście do zautomatyzowanej bioprodukcji układów naczyniowych typu „na chipie”

Systemy narządów na chipie (OOC) to modele tkanek in vitro złożonych narządów, takich jak serce, wątroba czy nerka, które można dynamicznie hodować na nośnikach mikroprzepływowych. W przeciwieństwie do eksperymentów na zwierzętach, OOC umożliwiają testowanie nowych substancji czynnych lub toksyn na humanizowanych próbkach. Poprawia to przełożenie kliniczne uzyskanych wyników badań. Ponadto OOC stanowią zrównoważoną alternatywę dla eksperymentów na zwierzętach. Ponadto można je personalizować, aby umożliwić terapię dostosowaną do potrzeb pacjenta.

Jednak ze względu na pracochłonną biofabrykację OOC ich zastosowanie przemysłowe jest nadal ograniczone. Aby pokonać te przeszkody, grupa łączy technologię biodruku 3D i robotykę laboratoryjną, aby umożliwić w pełni zautomatyzowany proces bioprodukcji OOC, a tym samym zwiększyć ich zastosowanie przemysłowe.

Femtosekundowy biodruk mikroorganizmów

Biodruk femtosekundowy (FsB) to technika drukowania wspomagana laserem, wywodząca się z transferu laserowego indukowanego do przodu (LIFT). Umożliwia precyzyjne osadzanie różnych biomateriałów generycznych oraz selekcję, izolację i transfer mikroorganizmów przy zachowaniu wysokiego współczynnika przeżycia sięgającego 98,5%.

W FsB femtosekundowe impulsy lasera w bliskiej podczerwieni są ściśle skupiane w niechłonnym/słabo pochłaniającym biotuszu. Prowadzi to do serii zdarzeń, w wyniku których powstaje cienki laminarny strumień biotuszu rozprzestrzeniający się w kierunku docelowego podłoża. W połączeniu ze sterowanymi etapami XYZ umożliwia to tworzenie biotuszy i/lub wzorów mikroorganizmów, nawet w rozdzielczości pojedynczej komórki.

Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu!