Co wolno, a czego nie wolno robić w mikroskopii świetlnej fluorescencyjnej
Serdecznie zapraszamy na 13. webinarium ibiTea, na którym dowiesz się o znaczeniu najlepszych praktyk w mikroskopii świetlnej od wiodącego naukowca w dziedzinie fluorescencji i obrazowania żywych komórek. To webinarium obejmie każdy poziom wiedzy użytkownika i obejmie tematy od przygotowania próbek i obrazowania po ustawienia sprzętu mikroskopowego.
Ogromny wzrost wykorzystania mikroskopii świetlnej w ciągu ostatnich 30 lat — napędzany rozwojem nowych technik, metod i barwników — wymusił potrzebę optymalnej kontroli jakości i edukacji w zakresie mikroskopii.
Aby temu zaradzić, opracowano wytyczne FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) w celu stworzenia nowych standardów dotyczących sposobu raportowania protokołów naukowych i metadanych eksperymentalnych. To webinarium przedstawi zasady FAIR i odpowie na wiele kwestii dotyczących mikroskopii świetlnej fluorescencyjnej, w tym:
- planowanie eksperymentów
- wybór barwnika
- przygotowanie próbek
- czyszczenie i konserwacja optyki i mikroskopów
- wybór techniki
Ponadto ograniczenia takie jak:
- wybielanie
- grubość próbki
- wyjście fotonów
- ograniczenia rozdzielczości w czasie i przestrzeni
i na koniec, ale nie mniej ważne, problem niezadowalających lub powoli umierających próbek również zostaną omówione. Aby uzyskać więcej informacji na temat wytycznych FAIR, odwiedź stronę: www.go-fair.org/fair-principles.
Prowadzący

Dr. Roland Nitschke
Life Imaging Center, Albert Ludwigs University Freiburg, Germany
Roland Nitschke rozwinął pasję do mikroskopii fluorescencyjnej podczas swojej pracy w NIH na początku lat 90. Był współzałożycielem GermanBioImaging (GerBI-GMB) i utworzył trójnarodową sieć „MIAP” dla placówek obrazowania. Przez 25 lat kierował Life Imaging Center we Fryburgu w Niemczech.
W trakcie swojej kariery współpracował z grupami akademickimi, organami normalizacyjnymi i partnerami przemysłowymi w celu poprawy standaryzacji i kontroli jakości w tej dziedzinie. Roland jest członkiem DIN (NA 027-01-04 AA Microscopes) i Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO 172/SC 5 dla mikroskopów i endoskopów).
W 2020 roku Roland stanął na czele powstania QUAREP-LiMi (Quality Assessment and Reproducibility for Instruments & Images in Light Microscopy). Celem tej globalnej inicjatywy z siedzibą we Fryburgu jest stworzenie uzgodnionej i opartej na społeczności metodologii, która zapewni jakość badań z wykorzystaniem mikroskopii świetlnej.