Ugo Basile

OPERON (metoda Papaleo-Scheggia) dedykowana do testów przełączania uwagi (ATS, z ang. Attentional Set-Shifting Task)

Kod 49500UB
Dwukomorowa klatka wyposażona w dozownik paszy, system z obrotową podłogą do stymulacji dotykowej, a także z wbudowanym systemem dostarczania zapachu.
Dowiedz się więcej o produkcie
Zobacz inne produkty w zastosowaniach
Cechy

Najwyższej jakości system do testowania przełączania uwagi za pomocą przyswajania oraz odwracania reguł tzw. „Intra/Extra-Dimensional (ID-ED)” przeznaczony dla myszy.

Test przełączania uwagi jest miarą elastyczności poznawczej oraz funkcji wykonawczych u zwierząt, który bezpośrednio odnosi się do zdolności do przełączania się pomiędzy dowolnymi regułami wewnętrznymi. Obecnie dostępne testy dla gryzoni o podobnym znaczeniu są znacznie ograniczone ze względu na ich manualne procedury testowe, a także wysoce skomplikowany proces translacyjny w medycynie psychiatrycznej.

Ten nowoczesny system „ID/ED Operon” jest niezmiernie skutecznym narzędziem zarówno w badaniach przedklinicznych do testowania leków, jak również do wykonywania szerokich badań przesiewowych. W szczególności sprawdzi się w testach, które mają istotne znaczenie z punktu widzenia genetyki w celu weryfikacji zaburzeń funkcji psychicznych takich jak procesy poznawcze czy wykonawcze u zwierząt.

Instrument składa się z dwóch komór, które są przedzielone zautomatyzowanymi drzwiami przesuwnymi, ze ścianką sterującą zamontowaną po każdej stronie. System wyposażony jest w 3 automatyczne i trójwymiarowe stymulatory (stymulacja wizualna, zapachowa oraz teksturowa), 2 stymulatory szturchania w nozdrza (lewy i prawy), a także w dozownik nagradzający z granulatem pośrodku klatki.

Ten innowacyjny "system rewolwerowy" został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić zarówno automatyczną stymulację dotykową jak i zapachową, w której można zapewnić do 10 różnych zapachów w 2 niezależnych kanałach.

Dodatkowo nasza dedykowana wersja oprogramowania „ANY-maze” automatycznie zbiera dane oraz zarządza wszystkimi narzędziami systemu „Operon” zgodnie ze uprzednio sporządzonym protokołem.

Funkcje:

  • 2-komorowa klatka przedzielona zautomatyzowanymi drzwiami przesuwnymi
  • Ściany operacyjne wyposażone w oświetlenie, odprowadzanie zapachów oraz obrotowa podłoga
  • Zastrzeżony "rewolwerowy system" zmian bodźców, którymi traktowane są myszy w trakcie eksperymentu
  • System dostarczania zapachów (2 kanały i do 10 niezależnych przepływomierzy)
  • System szturchania nozdrzy (lewy i prawy) oraz dozownik granulatu dla każdej komory
  • Dedykowana wersja oprogramowania „ANY-maze” przeznaczona dla systemu „Operon”

Zalety:

  • Możliwość stałego powtarzania prób
  • Automatyczna i trójwymiarowa stymulacja (wizualna, zapachowa oraz teksturowa)
  • Automatyczna stymulacja dotykowa w podłodze
  • Automatyczna stymulacja zapachowa (do 10-ciu różnych zapachów, niezależnie w obu komorach)
  • Automatyczny system nagradzający po wykonaniu właściwego wyboru
  • W pełni zautomatyzowane zarządzanie wszystkimi funkcjami systemu „OPERON”, czujnikami oraz oprogramowaniem do gromadzeniem danych

Zastosowanie

Test przełączania uwagi jest miarą elastyczności poznawczej oraz funkcji wykonawczych, które odnoszą się do zdolności przełączania się pomiędzy arbitralnymi regułami wewnętrznymi (tzw. „zestawy poznawcze uwagi”). Jednym z najczęściej stosowanych systemów neuropsychologicznych przeznaczonych do oceny i obrazowania dysfunkcji  jakie występują u ludzi jest „Test Sortowania Kart Wisconsin (WCST)” oraz „Test CANTAB Intra-/Extra-Dimensional (ID-ED)” , czyli test przełączania uwagi za pomocą przyswajania oraz odwracania reguł.

Systemy te zostały zaprojektowane do identyfikowania określonych nieprawidłowości poznawczych w szerokim zakresie zaburzeń psychicznych, w tym w autyzmie, schizofrenii, chorobie Parkinsona, zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, a także w zaburzeniach z deficytem uwagi lub nadpobudliwością.

Solidne rozwiązania metodologiczne testów „WCST” i „ID/ED” wzbudziły znaczne zainteresowanie w dziedzinie badań przedklinicznych. Co ważne, systemy te pozwalają na selektywny pomiar procesów uczenia się dyskryminacyjnego, uczenia się odwróconego, a także przełączania uwagi w tym samym wymiarze (tzw. przełączanie międzywymiarowe [IDS]) oraz pomiędzy różnymi wymiarami percepcyjnymi (tzw. przełączanie pozawymiarowe [EDS]) w ramach tego samego przedmiotu. To zróżnicowanie jest kluczowe w badaniach naukowych, ponieważ wykazano podwójną zależność oraz specjalizację funkcjonalną kory przedczołowej (PFC) pomiędzy regionami bocznymi (u małp i ludzi), przyśrodkowymi (u gryzoni) oraz orbitalnymi. Oznacza to, że podczas, gdy kora oczodołowo-czołowa jest selektywnie zaangażowana w fazy odwracalne testów, to regiony boczny oraz środkowy kory PFC zarządzają etapami EDS.

Ten nowatorski, dwukomorowy system „ID/ED Operon” przeznaczony dla myszy jest w stanie określić przełączanie uwagi zwierzęcia, a także wpływ genetycznych i farmakologicznych manipulacji za pomocą dopaminy czy glutaminianu. Co więcej, u myszy zmodyfikowanych genetycznie ze zmniejszoną aktywnością katecholo-O-metylotransferazy nastąpiło selektywne zwiększenie przełączeń pozawymiarowych, a także osłabienie procesów uczenia się poprzez ciągłe odwracanie bodźców.