Czy powłoka DLC przedłuża żywotność instrumentów chirurgicznych?

Po nałożeniu na instrumenty chirurgiczne, powłoki diamentopodobnej DLD (ang. Diamond- Like Carbon) znacznie zwiększa się żywotność instrumentu. Dzieje się, tak ponieważ instrumenty chirurgiczne pokryte wspomnianą powłoką charakteryzują się niezwykłą trwałością i odpornością na odczynniki chemiczne, wilgoć i warunki atmosferyczne, co przyczynia się w znacznej mierze do zwiększenia długości przydatności.

Według producenta, czyste powłoki DLC o grubości 2-3 μm mogą wydłużyć żywotność pary nożyczek Vannas ponad 100-krotnie w porównaniu do tych nie powleczony. 
DLC to rewolucyjna nowa powłoka, która jest testowana w różnych gałęziach przemysłu. Na przykład, pokrycie części silnikowych powłoką DLC, zmniejsza tarcie i korozję, zwiększając tym samym żywotność silnika. W zupełnie innej branży, powłoka DLC jest testowana na metalowych zastawkach serca. Powłoka jest nietoksyczna i tak gładka, że materiał biologiczny prawdopodobnie nie będzie się do niej przyklejał. Dodatkowo zastawki serca pokryte czystym DLC wytrzymają dłużej niż ich odbiorcy, ponad sto lat. 

Co to jest? 

Naturalne diamenty znajdują się w dwóch różnych strukturach krystalicznych. Najczęściej spotykaną jest kubiczna struktura krystaliczna, natomiast rzadziej spotyka się formę heksagonalne sieci zwanej lonsdaleit.  DLC łączy obie formy naturalnych diamentów w losowy wzór dając elastyczną, amorficzną powierzchnię powłoki. Mimo że, powierzchnia DLC jest bardzo gładka, pod mikroskopem wygląda jak brukowana ścieżka. Przypadkowe zmiany DLC pomiędzy sześciennymi i sześciokątnymi strukturami sieci naturalnych diamentów tworzą niezwykłą powierzchnię. Powłoka DLC, w czystej postaci, jest co najmniej tak twarda jak diament i gładsza niż teflon. Dostępnych jest siedem różnych form DLC. Najczystsza forma jest najdroższa, ale jest też najtwardszą, najgładszą i najsilniejszą formą. Nazywa się ją amorficznym węglem tetraedrycznym (ta-C). 

Właściwości DLC 

Amorficzna, niekrystaliczna natura DLC oznacza, że nie ma naturalnych płaszczyzn pękania, co czyni DLC wyjątkowo silnym. Dzięki pozytywnym opiniom FDA powłoka DLC jest nietoksyczna i bezpieczna dla zastosowań biologicznych. Jest biologicznie kompatybilny, chemicznie obojętny, optycznie przezroczysty i odporny na zużycie. 

Idealna powłoka dla instrumentów chirurgicznych 

Różnorodność zastosowań powłoki DLC jest bardzo duża, od wierteł po pompy sztucznego serca, aż po narzędzia chirurgiczne. Twardość powleczonej powierzchni jest odporna na zużycie i zwiększa trwałość ostrza. Powłoka antyrefleksyjna jest odporna na błyszczenie, zapewniając lepszy widok pola operacyjnego. Dodatkowo DLC jest odporny na korozję. Jedną z ukrytych zalet dla pacjentów jest zmniejszone tarcie w miejscu cięcia co redukuje martwicę otaczających tkanek i kości, obiecując szybszy powrót do zdrowia.