Webinars Recorded

Monitorowanie in vitro ruchliwości ludzkich limfocytów

  • Chcesz wiedzieć, co powoduje ruch limfocytów?
  • Chcesz dowiedzieć się, jak sygnały otoczenia wpływają na ruchliwość limfocytów?
  • Czy planujesz wykonać obrazowanie żywych komórek poruszających się limfocytów w gradiencie chemotaktycznym?

Ruchliwość limfocytów jest ściśle związana z ich funkcją nadzoru immunologicznego. Limfocyty przechodzą naprzemiennie między fazami eksploracji poszczególnych komórek w tkankach i fazami przedłużonej interakcji komórka-komórka podczas aktywacji i funkcji. Badamy, w jaki sposób zróżnicowane zachowania związane z ruchliwością limfocytów wyłaniają się ze zdolności tych komórek do integracji sygnałów z ich środowiska, w tym składników macierzy zewnątrzkomórkowej, chemokin, sąsiednich komórek i komórek prezentujących antygen.

W pierwszej części webinarium zaprezentowane zostanie połączenie podejść in vitro i trybów mikroskopu stosowanych do scharakteryzowania skłonności limfocytów do dostosowywania ich ruchliwości do składu macierzy zewnątrzkomórkowej. Pokażemy również, jak można wykorzystać ekspresję LifeAct-GFP do scharakteryzowania adhezyjnej i protruzyjnej aktywności migrujących limfocytów.

Chemotaxis_2.jpg

Druga część webinarium poświęcona będzie wideomonitorowaniu ruchliwości limfocytów wzdłuż gradientów chemokin oraz ekstrakcji parametrów istotnych dla oceny chemotaksji. Przedstawimy również badanie zbiorowej chemotaksji, która pojawia się przy dużych gęstościach limfocytów.

Lektor webinaru "Ruchliwość ludzkich limfocytów"

Portrait_Dupre.jpg

 

 

 

 

Loïc Dupré, PhD, Centre de Physiopathologie de Toulouse Purpan (CPTP), INSERM UMR1043, Toulouse Purpan University Hospital, Toulouse, France

Loïc Dupré uzyskał tytuł doktora immunologii w Instytucie Pasteura w Lille we Francji. Jego grupa badawcza założona w INSERM w Tuluzie we Francji zajmuje się biologią limfocytów w kontekście pierwotnych niedoborów odporności i białaczki. W szczególności bada ruchliwość i funkcję limfocytów za pomocą metod mikroskopii ilościowej obejmujących nanoskale, skalę komórkową i skalę populacji komórek.