Webinars Life webinars

Migracja organoidów i mikroskopia wysokiej rozdzielczości struktur 3D

  • Temat 1: Odkrywanie behawioralno-fenotypowej heterogeniczności immunoterapii komórkowej ukierunkowanej na guzy lite
  • Temat 2: Delikatne, trójwymiarowe obrazowanie na żywo w super rozdzielczości z użyciem RCM2

ibiTea Zarys tematów

Postępy w immunoterapii komórkowej, które wykorzystują genetycznie zmodyfikowane limfocyty T, okazały się bardzo obiecujące w hematologicznych i niektórych litych nowotworach złośliwych. W ramach pierwszego tematu ibiTea, ekspert Amber Wezenaar omówi wykorzystanie nowatorskiej platformy transkryptomiki obrazowania immunoorganoidowego 3D. Pokaże, jak ta platforma może rozwikłać behawioralne i leżące u podstaw mechanizmy molekularne powstającej immunoterapii ukierunkowanej na metabolomy raka. Technika ta umożliwia scharakteryzowanie behawioralno-fenotypowej heterogenności immunoterapii komórkowej.

Częstym wyzwaniem w mikroskopii żywych komórek, zwłaszcza mikroskopii super rozdzielczości, jest to, że wysoka moc lasera narzucona przez wiele technik super rozdzielczości często powoduje bielenie i fototoksyczność, zmieniając w ten sposób biologię badanych komórek. W drugim temacie ibiTea Jeroen Kole udzieli wskazówek dotyczących utrzymania komórek przy życiu i zdrowia podczas mikroskopii struktur 3D o wysokiej rozdzielczości. Re-scan Confocal Microscope 2 (RCM2) umożliwia przechwytywanie danych o rozdzielczości 120 nm przy użyciu mocy lasera o współczynniku 1000 niższej niż w przypadku innych powszechnie stosowanych technik. Technika ta sprawia, że RCM2 jest doskonałym narzędziem do wysokokontrastowego obrazowania 3D żywych organoidów.

Prelegenci ibiTea

Wezenaar.jpg

 

 

 

 

Amber Wezenaar, PhD at Princess Maxima Research Center Utrecht, Holandia

Amber studiowała biotechnologię na Uniwersytecie Nauk Stosowanych VHL w Holandii, ze szczególnym uwzględnieniem immunologii. W listopadzie 2019 roku rozpoczęła pracę w Princess Maxima Research Centre w Utrechcie i skupiła się na swoim temacie badawczym „Dogłębna charakterystyka immunoterapii komórkowej przy użyciu komórek 3 D Live”. Od września 2020 roku w grupie prof. Anne Rios pracuje nad swoim doktoratem na temat "Tumor Microenvironment Modulation T Cells Therapies Targeting Solid Tumors".

 

kole.jpg

 

 

 

 

Jeroen Kole, Product Application Specialist, Confocal.nl

Jeroen studiował biologię na Saxion University of Applied Sciences. Po studiach przez kilka lat pracował w laboratorium mikroskopii AO2M w VU Medical Center w Amsterdamie, zanim dołączył do Confocal.nl w 2018 roku jako specjalista ds. Zastosowań produktów. Na tym tle Jeroen ma duże doświadczenie w mikroskopii. Obecnie pracuje z żywymi komórkami na kilku mikroskopach, w tym w systemach szerokopasmowych, konfokalnych, STED, Lightsheet i RCM, a także jest odpowiedzialny za sieć dystrybutorów Confocal.nl w USA.